Kalendarz

« sierpień 2019 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Popularne wpisy

  • Złoto – magiczny kruszec
    Złoto – magiczny kruszec 05 styczeń 2017
    Złoto – fizycznie i metafizycznie Złoto – rzadki kruszec, który z irracjonalną…
  • Granice luksusu
    Granice luksusu 02 styczeń 2017
    Luksus jest wartością ponadczasową i nawet w najtrudniejszych oraz najbardziej niepewnych czasach,…

Granice luksusu

02 styczeń 2017

Luksus jest wartością ponadczasową i nawet w najtrudniejszych oraz najbardziej niepewnych czasach, jego blask, choć przyjmuje różne odcienie, jest zawsze widoczny. Świat uznał, że diamenty i złoto postrzegane są jako towar luksusowy, jednak z całą pewnością listy nie zamykają, gdyż możemy do niej zaliczyć jeszcze wiele przedmiotów zbytku.

Posiadanie takich dóbr jest środkiem dowartościowania się, dlatego popyt na nie jest tym większy, im mniej ludzi je posiada. Paradoksalnie zainteresowanie nimi rośnie wraz z ceną. Przyczyna tego zjawiska tkwi w chęci ukazania przez najzamożniejsze grupy społeczne swojego statusu materialnego za sprawą posiadanych dóbr luksusowych.

Towary luksusowe dla niektórych ludzi są symbolami prestiżu społecznego i poziomu zamożności. Osoby te starają się nabyć pewne dobra bez względu na ich cenę, aby zademonstrować swój status materialny i wyróżnić się w środowisku. Producenci dóbr luksusowych mają świadomość tego paradoksu i często podwyższają cenę, aby wywołać odpowiedni efekt.

Wzrost wielkości popytu na luksus mimo wzrostu cen towarów luksusowych nazywany jest paradoksem Veblena i został opisany w książce pt. „Teoria klasy próżniaczej”. Autor, przyczyny takiego stanu doszukuje się w ludzkiej próżności i coraz częściej obserwowanym „stylem życia na pokaz”. Efekt Veblena nazywany jest także efektem snoba czy też prestiżu. Dotyczy on bowiem dóbr luksusowych będących symbolami prestiżu społecznego i poziomu zamożności. Im wyższa cena i unikatowość danego dobra, tym większy jest na nie popyt.

Oczywiście ten paradoks dotyczy niewielkiej części dorosłej populacji (ocenia się ją na 2%).

Jednostki społeczne manifestujące swój status społeczny poprzez nabywanie dóbr luksusowych, posiadany kapitał lokują w dzieła sztuki, modę, samochody, samoloty, a ostatnio w coraz droższe jachty. Niezmiennie jubilerskie wyroby – złote dzieła sztuki – są obiektami pożądania. Fakt, że większość tego typu dóbr w przyszłości zwiększy swoją wartość, powoduje, że można na paradoks Veblena patrzeć niekiedy jak na mądrą inwestycję.

Czy taką inwestycją okaże się obecnie najdroższy na świecie jacht History Supreme, czas pokaże.

Mierzący 30 metrów długości jacht powstał w Wielkiej Brytanii. Nieznany nabywca z Malezji zamówił łódź, której koszt osiągnął zawrotny pułap trzech miliardów funtów, czyli około czterech i pół miliarda dolarów. Wystrój jachtu History Supreme jest dziełem jubilera z Liverpoolu, Stuarta Hughesa, który od 39 lat specjalizuje się w przekształcaniu drogich gadżetów w jeszcze droższe. Na życzenie klientów pokrywa diamentami m.in. laptopy, łóżka, samochody, luksusowe trunki, a nawet garnitury. Hughes przez trzy lata przygotowywał dla Malezyjczyka wymarzony jacht, który jak za dotykiem Midasa zamienił się w najdroższą łódź jaka kiedykolwiek powstała.

Do budowy jachtu użyto około 1000 kg metali szlachetnych – głównie złota i platyny. Złotem obłożono dno kadłuba i kotwicę. Szlachetnym metalem pokryto także elementy pokładu, schody, krany, uchwyty. Złotem wyłożona jest także kabina właściciela- 68 kg ważą elementy znajdującego się w niej akwarium. Do wykończenia jachtu użyto również takich materiałów jak: prawdziwe kości dinozaura Tyrannosaurusa Rexa, czy metale z niezwykle rzadkich i cennych meteorytów.

Na wyposażeniu jachtu znajdują się także inne cenne przedmioty, m. in. wyłożona 18,5-karatowymi diamentami butelka na alkohol.

Trudno sobie wyobrazić wartość tego pływającego Fortu Knox, gdy ceny materiałów użytych do jego budowy zaczną ponownie gwałtownie rosnąć. Czy znajdzie się śmiałek chcący przeskoczyć tak wysoko zawieszoną poprzeczkę? Kto to wie?

Sławomir Safarzyński

O sklepie

Jestesmy firmą działającą na rynku zaopatrzenia w surowce metali szlachetnych od kilku lat. Dzięki Państwa zaufaniu, Nasz młody zespół dynamicznie dba o rozwój firmy. Pozyskujemy coraz większe grono klientów hurtowych jak i detalicznych. Nasi stali klienci cenią w szczególności najwyższą jakość oferowanych przez nas produktów jak również szybka realizację zamówień.

Dziś realizujemy zamówienia zarówno duże jak i zupełnie małe.

Jestesmy w stanie sprostać wielu nietypowym zleceniom naszych Klientów.

W biegu możliwości otwieramy sprzedaż detaliczną dla Wszystkich!!!

Pragniemy jako Firma AG-POLAND zaoferować państwu złotą i srebrną biżuterię. Najwyższa jakość wyrobów stanowi dla nas ważny cel.

Przez lata wspólnej cięzkiej pracy udało nam się zdobyć bogate doświadczenie oraz szeroką wiedzę na temat oczekiwań naszych Klientów. Oferowana przez nas złota i srebrna biżuteria wykonana jest z wysokiej próby kruszców.

Oferujemy wyroby jubilerskie typu łańcuszki złote i srebrne.

W sprzedaży posiadamy również granulat srebrny czystej próby 99,99% w konkurencyjnych cenach!!! tylko sprawdzonych światowych producentów.

Jeśli nie znacie Państwo naszej firmy i nawiązujecie z nami pierwszy kontakt online, będzie nam bardzo miło!

Będziemy wdzieczni za uwagi i pytania, na które odpowiemy jak najszybciej!!!

Zobacz więcej